Євро-2025: Все колись відбувається вперше

7-11 травня 2025 року в Єревані (Вірменія) пройшов 60-й чемпіонат Європи з карате. Збірна України показала дуже пристойний результат, виборовши 5 нагород: 1 золота, 2 срібні та 2 бронзові медалі. Українське карате отримало шостого в історії чемпіона Європи – Олександру Шолохову, яка дебютувала в індивідуальному куміте. Першу українську медаль континентальної першості у важкій вазі (68+ кг) здобула юна дебютантка Дарія Булай (срібло). Ветеран Валерій Чоботар вперше у своїй славетній кар’єрі став віце-чемпіоном Європи.
Сподівання та настрої щодо виступу в Єревані, які було висловлено напередодні турніру, після зборів у Конча-Заспі, виправдалися. Після трьох бронзових нагород минулорічного Євро-2024 (Еліна Сєлємєнєва, Валерій Чоботар, чоловіча стінка) Україна сьогодні отримала повний медальний комплект з подвійними сріблом та бронзою. У підсумковому заліку збірна України посіла 8-ме місто.
У змаганнях, які пройшли у спорткомплексі імені Карена Демірчяна, візьмуть участь 558 атлетів з 50 країн континенту. Україну представляли 18 спортсменів.
У перший змагальний день до медальних боїв дістались відразу п’ятеро з українських учасників.
18-річна Дарія Булай (68+ кг, Чернівці, клуб «Лідер»), дебютантка дорослого Євро, яка ще в лютому цього року змагалась по юніорах (навіть не по U21!) на молодіжному Євро у Бельска-Бялі (бронзовий результат), створила справжню сенсацію, вийшовши у фінал. На своєму шляху Даша перемогла суперницю з Англії (6:2), потім здолала «нейтральну» атлетку (7:5), та представницю Франції (5:2). У півфіналі юна буковинка сенсаційно розгромила (7:2) іспанку Марію Гарсія Торрес, другий номер світового рейтингу.
24-річна Олександра Шолохова (-61 кг, Запоріжжя, клуб «Конкордія») також дебютувала в Єревані в індивідуальному куміте. На шляху до фіналу вона перемогла двох «нейтральних» атлеток – 1:1 та 1:0, потім здолала швейцарку з рахунком 4:0. За вихід у фінал Шолохова змагалась із Анастасією Семененко, українкою зі Львова, яка виступає за Німеччину. Бій завершився із рахунком 3:2 на користь Шолохової.
Третім українським фіналістом став капітан нашої збірної 31-річний Валерій Чоботар (-84 кг, Чернівці, клуб «Лідер»). Він переміг суперників з Німеччини (1:1), Македонії (3:3), Албанії (2:0), а у півфіналі здолав «нейтрала» Едуарда Гаспаряна – 5:3.
Також у перший день ми отримали двох учасників бронзових фіналів. 21-річна Еліна Сєлємєнєва (-68 кг, Запоріжжя, клуб «Конкордія») розпочала турнір з розгромної перемоги над македонкою (9:0), але потім поступилась Марії Ісабель Ньєто з Іспанії (3:3). Проте, завдяки тому що іспанка дісталась фіналу, Еліна отримала можливість змагатися у втішних сутичках. Там вона впевнено розібралася з суперницями з Грузії (5:0) та Австрії (6:0) і отримала право поборотися за бронзу.
27-річний Різван Талібов (84+ кг, Київ, клуб «Чемпіон») знищив «нейтрала» (10:3) та македонця (5:0), але у півфіналі мінімально поступився хорвату Анджело Квесичу (0:1). Отже Різванові належало готуватися до боротьби за свою другу європейську бронзу (перша була на Євро-2022 у Газіантепі).
Власне, єдиним представником України, який вибув із медальної гонки в куміте, виявився чемпіон Європи 2023 року Андрій Заплітний (-75 кг). Після двох перемог він програв за хантеєм (0:0) косовару, який потім вибув у півфіналі.
Також цього дня змагались наші представники в ката. Ярослав Федоров вибув після першого кола, а Галина Запорожченко – після другого.
Другий змагальний день приніс Україні ще один бронзовий фінал. 24-річна Юлія Палашевська (-50 кг, Чернівці, клуб «Лідер») перемогла суперниць з Болгарії (2:1) та Ізраїлю (4:2), а потім програла майбутній віце-чемпіонці – Емілії Перфетто з Італії (1:8). У втішній сутичці Юля здолала польку (9:3) і забезпечила собі бронзовий фінал.
Наші інші представники легких вагових категорій виступили наступним чином. Легендарна Анжеліка Терлюга (-55 кг), яка повернулась на татамі після народження доньки, у першому колі програла Дженніфер Варлінг з Люксембургу (чемпіонці Європи 2019 року) з рахунком 3:11. Після того, як Варлінг пройшла у фінал, Ліка у втішному бою перемогла суперницю з Данії (4:3), але потім поступилась «нейтралці» Анні Чернишевій (чемпіонці Європи 2021 року) з рахунком 0:7. До повного повернення нашої зірки на звичний рівень ще потрібен певний час.
Нікіта Філіпов (-60 кг) та дебютант Давид Яновський (-67 кг) вибули після перших боїв.
На третій день українці змагались у командному куміте. Чоловіча стінка першому колі програла збірній Хорватії (1:3). На щастя, хорвати пройшли у фінал, і наші хлопці пішли у втішні бої. Одержавши перемогу над Туреччиною (3:1), українці вийшли у бронзовий фінал – на зустріч з командою Греції. Жіноча команда, нажаль, вибула після поразки в першому колі від Косова (0:2).
У день фіналів Україна розпочала з перемоги Різвана Талібова над чехом Ондреєм Босаком (4:1). Потім свою другу поспіль європейську бронзу виборола Еліна Сєлємєнєва, яка перемогла досвідчену і титуловану італійку Сільвію Семераро (2:0).
Коли прийшов час золотих фіналів, Дарія Булай поступилась Кіріякі Кідонакі з Греції (0:2), а Валерій Чоботар програв хорвату Івану Квесичу (1:9). Втім, вони своїми срібними нагородами, першими у кар’єрах, вже переписали історію. Юна Даша Булай закрила білу медальну пляму: тепер Україна має європейські нагороди у всіх категоріях жіночого куміте!
А потім історію переписала Олександра Шолохова, яка з рахунком 2:0 перемогла Беату Гірвіцу з Латвії. Сандра стала шостою європейською чемпіонкою для України – після Аніти Серьогіної (2013), Катерини Кривої (2017), Анжеліки Терлюги (2018, 2023), Станіслава Горуни (2021) та Андрія Заплітного (2023). Нагадаємо, що запорозька атлетка виступає в категорії легендарної Аніти Серьогіної та має всі підстави стати її гідною наступницею.
Дуже драматично склався бронзовий фінал Юлії Палашевської проти латвійки Олександри Михайлової. На останній секунді бою українка зрівняла рахунок (4:4), маючи перевагу першого набраного балу (сеншу). Її проголосили переможницею, але за кілька хвилин дивним суддівським рішенням після протесту латвійської команди Михайловій нарахували бал, і вже вона опинилась переможницею з рахунком 5:4. Наші слова підтримки Юлії. Сподіваємось, що цей прикрий казус не зламає її, а навпаки – надатиме спортивної злості та цілеспрямованості на нові досягнення, адже Юля довела свій високий клас, майстерність та волю до перемоги.
Українська чоловіча стінка цього разу залишилась без звичних медалей, програвши у бронзовому фіналі Греції – 1:3.
Додамо, що у змаганнях паракаратистів, де Україну представляли три атлети; титулована Каріна Айрапетян зі Львова здобула срібло в категорії ката на возках.
На турнірі відмінно відпрацювали судді з України – Ольга Нікуліна, Станіслав Золотухін, Альона Бичковська.
Наші щирі вітання чемпіонці, призерам і їх тренерам: Анатолію Михайленку (Шолохова, Сєлємєнєва), Олександрові Пікуліну та Андрію Лазаренку (Булай, Чоботар), Аніті Серьогінй та Гнатові Паку (Талібов)!
Вітання та подяка головному тренеру національної збірної України Миколі Сіраковському, тренерському штабу, лікарям команди!
Вітання керівництву Української Федерації Карате на чолі з президентом Іваном Дутчаком!
Подяка партнерам УФК, які допомагають йти до успіхів, окремо – компанії Tickets.ua.
Відзначимо, що наші призери автоматично кваліфікувались на чемпіонат світу 2025 року, який пройде у новому форматі в листопаді у Каїрі.
А ще відзначимо, що є речі, важливіші за спорт. Коли Анастасія Семененко, львів’янка, яка виступає за Німеччину, куди її вивезли від війни, після поразки у півфіналі від Олександри Шолохової щиро аплодує суперниці – тому, що вона українка, співвітчизниця, представниця країни, що бореться. Коли тренер Олександр Пікулін після перемоги його підопічної Дарії Булай над «нейтральною» атлеткою кричить на камеру, звертаючись до головного тренера молодіжної збірної України, героя-воїна Максима Невмержицького: «Макс! З днем народження!» Коли у соцмережах нагадують, що чемпіонка Європи Сандра Шолохова тренується в прифронтовому Запоріжжі у 20 км від лінії бойових зіткнень, під регулярними обстрілами ракет та шахедів…
Тим цінніші українські досягнення.
Прес-служба УФК