ukf_instagram
ukf_youtube
karate.ua/Новини/Українські каратисти увійшли до олімпійської історії/

Українські каратисти увійшли до олімпійської історії

5-7 серпня в Токіо на Літніх Олімпійських іграх пройшов перший олімпійський турнір з карате. 32 атлети назавжди вписали свої імена в історію олімпійського руху. Чудово, що серед них є українці: Анжеліка Терлюга виграла срібло в куміте -55 кг, а Станіслав Горуна – бронзу в -75 кг. Третя представниця України Аніта Серьогіна увійшла до топ-5 у категорії -61 кг.

Змагання каратистів пройшли в легендарній арені Nippon Budokan. У восьми видах програми (дві – в ката та шість – в куміте) взяли участь 82 спортсмени з 36 країн (двоє представляли збірну команду біженців).

Найбільше представництво мали господарі турніру японці, яким надали квоту автоматичної участі в усіх видах програми 8 спортсменів. За підсумками складного та не завжди зрозумілого відбору серед інших країн були такі показники: Туреччина – 7 учасників, Єгипет, Італія, Казахстан – по 5, США і Німеччина – по 4, Азербайджан, Венесуела, Іран, Україна, Франція – по 3, Іспанія, Китай, Тайпей, біженці – по 2, всі решта – по 1 учаснику.

В перший день змагань, 5 серпня, Україна здобула першу історичну олімпійську медаль – срібло Анжеліки Терлюги.

Наша зірка виграла свою группу з двома перемогами (Радва Сайєд – 1:0, Міхо Міяхара – 4:0) та двома нічиїми (Молдір Жангбирбай – 4:4, Беттіна Планк – 0:0). Забезпечивши собі мінімум бронзу, Ліка у півфіналі здолала Вень Цзююнь з Тайпею – 4:4 (хантей).

А ось у фіналі на Ліку чекала її давня незручна опонентка Івет Горанова з Болгарії, яка сенсаційно виграла свою "групу смерті". Горанова у той день була дійсно нестримною та перемогла у фіналі Анжеліку – 5:1.

Проте срібло одеської красуні є надзвичайним, історичним, почесним та дуже важливим для українського карате досягненням.

6 серпня у боротьбу в своїх категоріях вступили Аніта Серьогіна та Станіслав Горуна.

Чорноморська спортсменка потрапила до дуже складної групи. Аніта розпочала змагання з переконливої перемоги над Александрою Гранде з Перу (1:0). Потім була нічия 1:1 проти Бтіссам Садіні з Марокко. Наступний бій українки був з однією з фавориток турніру – титулованою Джаною Лотфі (Єгипет). Мінімальну перемогу єгиптянка здобула завдяки дуже сумнівному юко на останніх секундах бою. На жаль, подібна суддівська думка трапилася й під час останнього бою Аніти в групі – проти чемпіонки світу 2018, двократної чемпіонки Європи Йовани Прекович з Сербії. Перемога сербки з рахунком 6:4 у рівному, драматичному протистоянні, на останніх секундах, знову відбулася після дивного рішення суддів.

Втім, виступ Аніти був гідним, вона віддано боролася до кінця й залишила дуже добре враження. Підсумкове 5-е місце є результатом, що заслуговує на щиру повагу. Респект Аніті та її тренерові Олександру Тонкошкуру!

Останнім на Іграх від України бився капітан нашої збірної Стас Горуна. Йому з групою пощастило більше, ніж Аніті – адже найгрізніші суперники, Рафаель Агаєв та Луїджі Буза, опинилися в іншій групі. Стас одержав дві непрості перемоги з однаковим рахунком 2:1 – над японцем Кеном Нішімурою та американцем Томасом Скоттом. У третій сутичці українець розійшовся внічию 0:0 з угорцем Габором Харшпатакі. За турнірного розкладу, який склався в групі перед останнім туром, Стас вже забезпечив собі вихід у півфінал з першого місця. Тому в заключному бою проти єгиптянина Абдалли Абдельазіза він не надто напружувався та поступився – 1:4.

У півфіналі Горуна зустрівся з Луїджі Бузою. Італієць діяв більш вправно та переміг – 3:0. Додамо, що у фіналі Буза здолав самого Агаєва (1:0) та став олімпійським чемпіоном.

Слід відзначити, що бронза Станіслава Горуни стала єдиною нагородою України у змагальний день 6 серпня.

Цікаво, що всі українські учасники турніру програли майбутнім чемпіонам. Відповідно: Анжеліка Терлюга – Івет Горановій, Аніта Серьогіна – Йовані Прекович, Стас Горуна – Луїджі Бузі.

Окремих слів заслуговує чудова робота головного тренера збірної України Антона Нікуліна, який виводив на татамі всіх наших учасників. Його вчасні втручання з вимогами перегляду відеоповторів принесли чимало балів українським спортсменам.

Дві олімпійські медалі це блискучий здобуток українського карате, яке ще десять років тому не мало в своєму активі жодної медалі великих дорослих чемпіонатів.

Ми щиро й радісно вітаємо наших чудових спортсменів – Анжеліку Терлюгу і Стаса Горуну, їх персональних тренерів – Дениса Морозова і Антона Нікуліна, вітаємо Аніту Серьогіну та її тренера Олександра Тонкошкура! Дякуємо за роботу лікареві збірної України Тетяні Куртян та спаринг-партнерам наших олімпійців.

Часи наполегливої системної роботи під орудою Української федерації карате принесли гідні результати. Це той випадок, коли світлої пам’яті Михайло Михайлович Волобуєв писав: «Браво, федерація!»

У підсумковому медальному заліку Україна поділила 11-12 місця з Китаєм. Усього в таблиці призерів 20 команд. У першій трійці – Японія (1-1-1=3), Іспанія (1-1-0=2), Єгипет з Італією (1-0-1=2).

А ось ті, хто стали першими олімпійськими чемпіонами та призерами з карате.